2021 m. lapkričio 13 d., šeštadienis

Audimo brėžiniai

         Pagrendos kaimo sodybos klėtyje, skrynioje, rastas brėžinių rinkinys, kuris buvo susuktas į ruloną ir surištas pakuline virvele. Audimo raštai braižyti ant milimetrinio arba vadinamojo sviestinio popieriaus, langelių popieriaus ar ant paprasto lygaus popieriaus išsibraižius langelių tinklą, taip pat naudotas ir tapetų popierius. Kad būtų patogiau naudoti didelius brėžinius audžiant, Veronika juos susiūdavo tarsi rankovę. Tuo būdu jie galėjo būti pakabinti ant kartelės šalia staklių ir po truputi sukami.

    Kai kuriuos brėžinius Veronika pažymėdavo savo vardu, pavarde, randama užrašyta ir data. Viename pažymėta, kad tokio rašto brėžinys skirtas atlikti užsakymui: „1966.III.27 data.“. 

 Raštų brėžiniai buvo reikalingi rinktinės technikos lovatiesėms. Kompozicija dažniausiai komponuojama išcentriniu būdu, atsikartoja nuo centro tiek skersine, tiek išilgine lovatiesės lenkimo linija. Tuo būdu raštą išbraižyti pakakdavo tik užtiesimo ketvirčiui. Rinktinių audinių rašto kompozicijų motyvai – geometrizuoti augalų žiedai derinami su plastinių formų žiedais, žiedų ir lapų girliandomis.  XX a. II pusėje namų audimo lovatiesėse labai paplito  erškėtrožių, lelijėlių-tulpelių, vynuogių lapų, žvaigždelių motyvai.

    Du brėžiniai skirti  sieninių kilimėlių audimui – juose atvaizduota gyvūnų motyvai – liūtas ir povai. 

    

  Audimui naudoti mažo formato brėžinukai – tai keturnyčių ir aštuonnyčių audinių vėrimo schemos. Juose randama ankstesnių metų data – 1950 m. 


    Kaimuose buvo įprasta, kad audėjos persipiešdavo viena nuo kitos audimo schemas ir raštų brėžinius. Tą darydamos jos ne tik kopijavo, bet ir perkurdavo, tobulindavo patikusį motyvą, ypač rinktinės technikos audiniuose. Vienas nedidelio formato brėžinukas rastas prie žurnalo iškarpos akivaizdžiai rodo, kad  megztiniui skirtas motyvas patiko, buvo perpieštas ir audžiamas lovatiesėse. 

    

    Dauguma šių brėžinių raštų matyti ir jos išaustuose audiniuose.


BRĖŽINIAI

 

1. Surištas brėžinių rulonas


2. Išrištas brėžinių rulonas

 3 a-c. Trilapių ir gėlių girliandos rinktinės technikos audiniui. Sviestinis popierius, išbraižytas paprastu pieštuku langelių tinkleliu, žymėta mėlynu rašalu kryželiais, susiūtas į rankovę, 86x(74x2) cm.


4 a-b. Erškėtrožių girliandos motyvas rinktinės technikos audiniui. Paklijuota sąsiuvinių viršeliai, išbraižytas paprastu pieštuku langelių tinkleliu, žymėta mėlynu ir violetiniu rašalu kryželiais, susiūta į rankovę, 95,5x(65x2) cm.


5. Roželių ir tulpelių motyvai rinktinės technikos audiniui.  Milimetrinis popierius, žymėjimas mėlynu rašalu kryželiais, suklijuotas į rankovę, 84,5x(48x2) cm.

6 a-b. Gėlių žiedų, lelijėlių, lapų girliandų motyvai rinktinės technikos audiniui. Langelių popierius, žymėjimas mėlynu rašalu kryželiais, susiūtas ir suklijuotas į rankovę, 91x(52x2) cm.
7 a-c. Roželių, lelijėlių girliandų motyvai rinktinės technikos audiniui. Sviestinis popierius, išbraižytas mėlynu rašalu langelių tinkleliu, žymėta mėlynu rašalu kryželiais, suklijuotas į rankovę, 91x(63x2) cm.


8 a-c. Stambių žiedų girliandos motyvas rinktinės technikos audiniui, krašte įrašas SELIUTAITĖ. Milimetrinis popierius, žymėjimas violetiniu rašalu kryželiais, suklijuotas į rankovę, 98x(62x2) cm.


9 a-b. Erškėtrožių girliandos, uogų kekių ir lelijėlių motyvai rinktinės technikos audiniui. Sviestinis popierius, išbraižytas paprastu pieštuku langelių tinkleliu, žymėta mėlynu rašalu kryželiais, susiūtas į rankovę medvilnės siūlu, 78x(43x2) cm.
10 a-d. Lelijų, eglučių motyvai rinktinės technikos audiniui. Sviestinis ir tapetų popierius, išbraižytas paprastu pieštuku langelių tinkleliu, žymėta mėlynu rašalu kryželiais, susiūtas į rankovę, 77,5x(44,5x2) cm.
11 a-c. Lelijų, žvaigždelių, eglučių motyvai rinktinės technikos audiniui. Milimetrinis popierius, žymėjimas mėlynu rašalu kryželiais, suklijuotas į rankovę, 84x(44x2) cm.
12 a-b. Lelijų, erškėtrožių girliandų motyvai rinktinės technikos audiniui. Sviestinis popierius, išbraižytas paprastu pieštuku langelių tinkleliu, žymėta violetiniu rašalu kryželiais, susiūtas į rankovę,  87x(49x2) cm.


13 a-b. Erškėtrožių, lapelių, žvaigždelių  girliandų motyvai rinktinės technikos audiniui. Gelsvas popierius, išbraižytas paprastu pieštuku langelių tinkleliu, žymėta mėlynu rašalu kryželiais, suklijuotas į rankovę, 94x(52x2) cm.


14 a-b. Liūto motyvas rinktinės technikos audiniui. Langelių popierius, žymėjimas mėlynu rašalu kryželiais, susiūtas į rankovę, 70x(41x2) cm.15 a-b. Povo motyvas rinktinės technikos audiniui. Langelių popierius, žymėjimas mėlynu rašalu kryželiais, susiūtas ir suklijuotas į rankovę, 82x(50x2) cm. 16.Rinktinės technikos audiniui. Pusės dalies kompozicijoje – povas tupintis ant mūro tvorelės, medis su šakose tupinčiu paukšteliu, vovere, erškėtrožių žiedai. Langučių popierius, žymėjimas paprastu pieštuku kryželiais. 70X84 cm.

17. Eskiziniai motyvai rinktinės technikos audiniui. Stilizuotų tulpelių, eglelių motyvai. Kraštuose su įrašais: „ALDONA“, „1966.III.27 d. Pagrenda užsakymas duotas Seliutaitei Veronikai“, langelių popierius, žymėjimas pieštuku, kryželiais. 70X84 cm.


18. Eskiziniai motyvai rinktinės technikos audiniui. Milimetrinis popierius, žymėjimas mėlynu tušiniu, 46x84 cm.


19 a-b. Eskizinis motyvas rinktinės technikos audiniui ir kopijavimo šaltinis - laikraščio iliustracija

20 a-c. Nyčių vėrimo ir parišimo schema aštuonnyčiam audiniui. Langelių popierius, per vidurį sudurtas sudaigstant dviem siūlėmis, žymėta violetiniu rašalu, I-oje pusėje suvėrimas, II-oje – parišimas, įrašai: „Nyčių parišimas, 1950.XI.10 d. V.S.“ violetiniu rašalu, „Pagrenda. 1951.V.3 d.“ su parašu; 10x64,8 cm.21 a-b. Nyčių vėrimo schema keturnyčiam audiniui. Langelių popierius, per vidurį sudurtas sudaigstant siūle, žymėta mėlynu pieštuku, I-oje pusėje suvėrimas, II-oje – natos; 10,4x63,5 cm.22 a-b. Nyčių vėrimo ir parišimo schema keturnyčiam audiniui. Langelių popierius, per vidurį sudurtas sudaigstant dviem siūlėmis, žymėta violetiniu pieštuku, I-oje pusėje suvėrimas ir pakojai, II-oje – pakojai (?); 10,3x62 cm.


23. Nyčių vėrimo schema keturnyčiui diminiam audiniui. Milimetrinis popierius, žymėta paprastu pieštuku trejetukais, 17x69 cm.


24. Nyčių vėrimo ir parišimo schema aštuonnyčiam audiniui. Langelių popierius, žymėta žaliu tušiniu

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą

Pagrendos kaimo audiniai: Seliutų šeimos paveldas

     Įvadas į etnografinį šaltinį      Kultūros paveldas yra mūsų šaknys, praeitis ir ateitis. Ar mes kalbame apie kraštovaizdį, ar...